EKSKURSIJOS

savaitgalio ekskursijos - Internetas - Juodas baltame fone.png

„Savaitgalio ekskursijos“ ir „Miesto istorijų mokykla“ – tai gidės, žurnalistės, laidų vedėjos ir knygos „Vilniaus atminties punktyrai“ autorės Gabijos Lunevičiūtės idėjos, tapusios realybe, ir nuo pirmosios ekskursijos po Vilnių išaugusios iki pusšimčio siūlomų teminių pasivaikščiojimų suaugusiems ir vaikams įvairiuose Lietuvos miestuose, paskaitų bei mokymų. „Savaitgalio ekskursijų“ sėkmės receptas paprastas: sauja atgyjančių senųjų žmonių ir vietų istorijų, šaukštas iki tol nepastebėtų miesto labirinto detalių, žiupsnelis gero humoro, įberti meilės ir ašarų prieskonių pagal skonį, viską patiekti miesto gatvėse, kiemuose ar po vienuolynų, bažnyčių, rūmų skliautais. O jei mėgstate smaguriauti ir namuose, siūlome jums gurmanišką „Miesto istorijų mokyklos“ meniu: nuotolinės geriausių dėstytojų paskaitos, seminarai ir pasakojimai!

EKSKURSIJOS VAIKAMS

EKSKURSIJOS VILNIUJE

Kiemeliai - vaik.png

PASLAPTINGAIS KIEMELIŲ LABIRINTAIS

Nerkime į nuotykių, atradimų ir žaidimų labirintą Vilniaus kiemeliuose, skersgatviuose ir tyliose gatvelėse vis dar saugančiose laiko paliktas žymes. Daug įdomių ir paslaptingų miesto istorijų slepiasi dideliuose ir mažuose, atviruose ir uždaruose Vilniaus kiemuose. Pamatysime karo ir sprogimų paliktas žymes, gynybinių įtvirtinimų likučius, paliesime plačias senovines palanges, atrasime slaptus praėjimus, laiptines, tunelius ir, žinoma, išgirsite pasakojimus apie ten gyvenusius žmones – vienuolius, karius, amatininkus, burmistrus, prekeivius ir elgetas. Kartą išdrįsę išsukti iš savo numintų takų pagrindinėse miesto gatvėse, negalėsite patikėti, šalia kokių įdomybių anksčiau vaikščiojote kasdien, bet jų nepastebėjote, o tereikėjo stumtelėti sunkas kiemų duris, atsiveriančias į paslaptingą miestą.

Smagiai baisi - vaik.png

SMAGIAI BAISI EKSKURSIJA

Kada paskutinį kartą vaikščiojote tamsoje pasišviesdami tik žvakėmis ir klausėtės požeminio miesto bei jo gyventojų istorijų? Šios ekskursijos metu nusileisime į senojo Vilniaus kalėjimo rūsį, sužinosime, už kokias nedorybes miestiečiai į jį patekdavo ir ar turėjo galimybę iš ten vėl išeiti į laisvę. Tikrinsime slapčiausias buvusių kamerų kerteles – gal jose kas nors užsiliko... Iš ten ištrūkę  klaidžiosim ilgais ir tamsias senamiesčio tuneliais, klausysimės senųjų legendų, o tada ir vėl leisimės net keturis metrus po žeme iš kur atgal pakilti padės tik nemirtingumo eliksyras. Kiekviename lankomame rūsyje vaikai aktyviai įtraukiami į edukacinį pasakojimą, atliekamos interaktyvios smalsumą ir kūrybiškumą skatinančios užduotys bei žaidžiami žaidimai.

Detektyvai-vaik_edited.jpg

MIESTO DETEKTYVAI

Vaikai ir jų suaugę artimieji kviečiami pabūti detektyvais! Klausydamiesi miesto pasakojimų, žvelgdami į senas nuotraukas ir paveikslus, tyrinėdami žemėlapius ir šifruodami užkoduotas žinutes iš praeities, išgirsime, pamatysime, surasime ir į vietas sudėliosime visas senojo Vilniaus detales. Ieškosime, kur stovėjo nebeišlikę senieji pastatai. Kur tekėjo dabar jau nusausintos upės. Ieškosime gaisrų paliktų pėdsakų miesto mūruose, potvynių paplautų krantinių. Rasime paslėptus senojo tramvajaus bėgius. Aplankysime vietas, kur anksčiau vaikų visuomet laukė balionų pardavėjas, roges kantriai traukė arkliukai, o kiemuose kriuksėjo paršiukai. Ši interaktyvi žaidybinė edukacija leis pažvelgti į miestą praskleidus laiko skraistę, pamatyti tokį Vilnių, kokio jau nėra, sugretinti praeitį ir dabartį.

Snabzdesiai- vaik.png

VILNIAUS ŠNABŽDESIAI

Tai bus laimė vaikams, nekasdienis patyrimas tėvams, keistas reginys praeiviams: žvakėmis nešini smalsuoliai, nardantys po senamiesčio kiemus, slaptus praėjimus ir miesto kerteles. Lankysime tas vietas, kurias norint atrasti reikia įdėti pastangų net ir dienos metu, o vakare, pasišviečiant žvakėmis, viskas atrodo dar paslaptingiau ir ypatingiau. Pažinsime miestą sutemus, klausysimės jo garsų, sužinosite, kaip senovėje būdavo apšviečiamos gatvės ir namai bei kokie pavojai miestiečių tykojo tamsoje. Papasakosime, ar visi gyventojai sutemus galėjo saugiai tūnoti namuose, ar visgi buvo ir tokių, kuriems nakties valandas tekdavo praleisti mieste. Išgirsite istorijų, kurias tamsiais žiemos vakarais vilniečiai nuo seno pasakodavo savo vaikams ir įsitikinsite, jog saulei nusileidus Vilnius tampa truputį kitoks.

Tarp 2 upiu2.png

GYVENIMAS TARP DVIEJŲ UPIŲ

Dauguma svarbiausių Vilniaus istorijos įvykių nutiko tarp dviejų upių – legendiniame Šventaragio slėnyje. Šalia Neries ir Vilnelės santakos jau Akmens amžiuje ėmė kurtis pirmieji gyventojai, bėgant šimtmečiams čia ėmė kilti miestas, išaugo mūrinės pilys, jas apjuosė gynybinė siena, rūmuose gyveno valdovai ir, žinoma, čia nutiko nesuskaičiuojama daugybė istorijų! Susitikę kalbėsime apie šioje vietoje gyvenusius žmonės, jų darbus, žygius ir nesėkmes, apie dievus, kuriems jie aukojo, apie gamtą, kuri juos supo, gynė ir maitino... Istorijos mokytis galima visaip – o mes tą darysime žaisdami! Interaktyvios ir aktyvios ekskursijos šeimoms metu matuosimės valdovų apsiaustus, tapsime kazokais, bandančiais pavogti karališkas karūnas, keliausime į medžioklę, pranašausime ateitį ir plukdysime svajones!

Vilniaus burtai.png

VILNIAUS BURTAI

Burtė - ekskursijų vaikams herojė – vieną kartą taip pribūrė, kad byrančios amžinybės laikrodžio smiltys ją nunešė į praeitį. Ji atsidūrė senajame paslaptingame Vilniuje, kuris buvo visai kitoks nei tas, kurį mes dabar pažįstame. Burtė neatpažino klaidžių Senamiesčio gatvelių, neišdrįso paklausti kelio neįprastai atrodančių praeivių ir pasimetė. Taigi vaikai, vaikščiodami su Burte, padės jai rasti kelią namo, spręs užduotis, ieškos užuominų slapčiausiose kertelėse, aptiks mistinių būtybių pėdsakų ir išsiaiškins, kokių gi burtų reikia griebtis, norint paklydėlę sugrąžinti namo. Be to, išmokę burti, susipažinę su legendinėmis Vilniaus vietomis ir išgirdę senuosius stebuklingus miesto pasakojimus, vaikai gaus Vilniaus burtininko sertifikatą.

Pozemiai - dangus.png

NUO POŽEMIŲ IKI DANGAUS

Paprastai tai, kas nematoma, užrakinta, paslėpta giliai po žeme arba esti aukštai bokšte – smalsuolius traukia ir domina labiausiai. Ekskursijos metu lankysimės pačioje seniausioje ir tamsiausioje Katedros dalyje – požemiuose, kurie iš tiesų yra kapinės. Katedros kriptose išvysime eilėmis sustatytus, kaulų pilnus karstus ir prabangų, bet vis dar tuščią Vytauto Didžiojo karstą. Vėliau, palikę protėvių kaulus ilsėtis ramybėje, siauromis senamiesčio gatvelėmis keliausime stačiatikių soboro link. Šventykloje nusileisime į bažnytinių žvakių liejimo rūsį, susipažinsime su varpų istorija ir užkopę į varpinę, arčiau dangaus, patys jais paskambinsime. Tai išties išskirtinė galimybė apsilankyti vietose, į kurias ne taip paprasta patekti, o daugelis net nežino, kad jos egzistuoja.

Kalbantys Vilniaus gyvunai - vaik.png

KALBANTYS VILNIAUS GYVŪNAI

Jei manote, kad gyvūnai kalba tik magijos pasaulyje arba tik šv. Kalėdų naktį – klystate! Jei manote, kad didieji gyvūnai gyvena tik miškuose, džiunglėse ar zoologijos sode – vėl esate neteisūs! Smalsiai tyrinėdami Vilniaus gatves ir pastatus susipažinsime su mieste gyvenančiais keturkojais, sparnuočiais, šliužais, graužikais, drakonais, grifais ir vienaragiais. Sužinosime, kokius gyvūnus gydė daktaras Aiskauda, kiek vandens telpa pelikano snape, ieškosime stogais lakstančių kačių ir aukštai tupinčių geležinių varnų, aplankysime strutį, ne vieną liūtą, šokoladą valgančius meškiukus. Lyginsime savo ir pelėdų pastabumą, skaičiuosime mistinius gyvūnus, besislepiančius ant senųjų Vilniaus stogų, užvertę galvas klausysimės jų istorijų apie tolimus kraštus, burtus ir sapnus.

Nikodemas-vaik.png

PELIUKO NIKODEMO NUOTYKIAI

Kartą sūrio gabalėlyje gyvenančiam peliukui Nikodemui jo tėtis papasakojo apie Vilniuje esančią stebuklingą šaligatvio plytelę. Ją suradus, reikia ant jos atsistoti, sugalvoti norą, užsimerkti ir tris kartus apsisukti. Tai sužinojęs Nikodemas nebegalėjo ilgiau ramus tūnoti sūryje ir atsisveikinęs su tėčiu leidosi į nuotaikingą kelionę to stebuklo ieškoti! Jo kelias vingiavo Vilniaus kiemais ir gatvelėmis, tačiau visai neprailgo, mat buvo kupinas žaidimų, šokių ir nuotykių. Keliaudamas peliukas sutiko daug jam padėti pasiruošusių Senamiesčio kiemelių gyventojų, jie jam rodė kelią ir padėjo surasti stebuklą. Nikodemas greitai sugalvojo norą ir iš karto ėmė laukti jo išsipildymo, nes juk svarbu labai norėti, pasistengti ir tikėti.

Vilniaus mokslininkai.png

TIE PAKVAIŠĘ VILNIAUS MOKSLININKAI

Vyresniems vaikams, paaugliams ir suaugusiems skirta ekskursija apie keistą, stebinantį, kartais net stulbinantį mokslo pasaulį ir jo žmones, kurie kūrė, tyrė, atrado ir išrado didingus dalykus Vilniuje! Susipažinsime su iškiliausiais senojo Vilniaus universiteto mokslininkais, išgirsime apie jų pasiekimus, atradimus ir įžvalgas. O didžiuotis tikrai yra kuo! Tačiau būta ir šypsnį keliančių istorijų, prietarų, kliudžiusių mokslo pažangai, pavyduolių skleidžiamų gandų, net bandymų nunuodyti profesorių! Profesoriai iš Lenkijos, Austrijos, Prancūzijos gyvenę Vilniuje ragavo ne tik mokslo, kliuvo jiems ir pikantiškų vietos subtilybių – būtinai aptarsime ir tai. O ką veikė studentai, kur gyveno, kaip pramogavo, į kokias slaptas draugijas būrėsi? Kuo universiteto bendruomenė taip įsipyko miestiečiams, nuolat rašiusiems skundus?

Tautu katilas.png

VILNIAUS TAUTŲ KATILAS

Dar legendinis geležinio vilko staugimas išpranašavo, kad žinia apie Vilniaus miestą pasklis plačiai pasaulyje! Taip ir įvyko – archeologiniai ir rašytiniai istorijos šaltiniai rodo, kad Vilniaus tautinė ir religinė įvairovė siekia jo įkūrimo laikus. XIV amžiaus pradžioje pagrindines Vilniaus gyventojų grupes sudarė lietuviai, vokiečiai ir rusėnai. Šios bendruomenės gyveno tuo metu dar nedidelio miesto atskirose dalyse, savotiškuose „kvartaluose“. Kiek vėliau Vilniaus gatvėse ėmė skambėti ir italų, ispanų, prancūzų kalbos. Daugiatautį miesto veidą papildė žydiškoji „Šiaurės Jeruzalė“, totorių Lukiškės, kūrėsi karaimų bendruomenė. Šis unikalus skirtingų kalbų, papročių, religijų ir tradicijų lydinys kėlė nuostabą keliautojams, tuo tarpu vietos gyventojai manė, jog kitaip mieste ir būti negali.

EKSKURSIJOS KLAIPĖDOJE

Klaipeda.jpg

TAUTŲ ŽAIDIMAI KLAIPĖDOJE

Klaipėdoje nuo seno gyveno lietuviai ir vokiečiai. Kartais taikiai ir išvien, o kartais ne taip gražiai sugyvendami, jie kūrė ir statė šį miestą kartu. Be šių dviejų tautų Klaipėdoje dar apsistojo, ją puoselėjo ir savo ženklus mieste paliko anglai, švedai, prancūzai, škotai... Štai anglų pirkliai padėjo atstatyti miestą po Didžiojo 1854 -ųjų metų gaisro, o čia pasirodę švedai „liko tik su sūriu dantyse“, škotai Klaipėdoje ieškojo prieglobsčio nuo religinių persekiojimų, o prancūzai ėmėsi „gerojo policininko“ vaidmens po Pirmojo pasaulinio karo. Šios ekskursijos metu žaisdami tradicinius skirtingų Klaipėdoje gyvenusių tautų žaidimus, susipažinsime su daugiataute ir daugiakultūre Klaipėdos istorija, sužinosite, kokios kalbos skambėjo miesto gatvėse, kokiais keliais ir kokių tikslų vedini čia atvykę svetimšaliai rasdavo namus.

Klaipedos Mitzkus.png

KAIP KATINAS MITZKUS SILKĘ VOGĖ

Katinas Mitzkus mažuosius kviečia pažinti tokią Klaipėdą, kokia ji buvo prieš daugiau nei šimtą metų. Nusikelsime į laikus, kuomet mieste klestėjo jūrų prekyba ir medienos apdirbimo verslai. Pasakojama, kad XIX amžiuje Danės upės uoste susispiesdavo tiek laivų, kad jais iš vieno kranto į kitą galėjai kaip lieptu pereiti. Žinoma, klestėjo ir žvejyba, ir dar daugybė kitų amatų. Miesto gatvėse, turguje, kavinėse ir smuklėse virė gyvenimas, kas dėjosi uoste, tai net sunku apsakyti! Taigi katinas Mitzkus žada papasakoti pačių įdomiausių istorijų: iš kur į miestą atkeliaudavo silkės, koks didžiausias burlaivis tada atplaukdavo į Klaipėdą, dar išduos paslaptyje laikomas kapitonų tradicijas bei išmokys jūreiviškų dainų.

Klaipedos peliukas.png

KALBANTYS KLAIPĖDOS GYVŪNAI IR PASLAPTINGOS BŪTYBĖS

Klaipėdos senamiestis pilnas įdomių, keistų ir mistinių gyventojų. Čia sienomis laipioja drakonai, burkuoja meilės laiškus nešiojantys karveliai, murkia katinas džentelmeno veidu, budi paslaptingi senamiesčio sargai, prieš saulę tupi ir nosį kraipo mažytis peliukas, savo sagą patrinti praeiviams siūlo kaminkrėtys, upės krantinėje meilės dainas dainuoja undinė, o netoli sukamo tilto iš vandens į krantą lipa šiurpą keliantis vaiduoklis... Kiekvienas jų nori būti pakalbintas. Išgirsime, kada ir kodėl jie apsigyveno Klaipėdoje, kokias legendas ir paslaptis slepia, kokių praeities istorijų gali papasakoti. Beje, kai kurios iš šių būtybių dar ir stebuklingos – gali išpildyti norus, tačiau, nepamirškite, jog vien norą sugalvoti šįsyk neužteks, reikės dar atlikti ir paslaptingus veiksmus. Atskleisim kokius.